Jdi na obsah Jdi na menu
 


BREN LMG (Velká Británie)

27. 2. 2007

Bren Light Machine Gun neboli Bren LGM. Název zbraně vznikl z místa původu ( BRno ) a místa výroby ( ENfield ).
Ve 30. letech hledala britská armáda náhradu za dosavadní lehký kulomet Lewis, a po náročných testech vybrala československý ZB 26, který přesvědčil svou odolností a spolehlivostí. Zbraň byla upravena na britskou ráži .303, zavedena do výzbroje Velké Británie a Commnwealthu. V průběhu války potvrdil BREN své kvality na bojištích Evropy, Afriky a Asie. V samotné britské armádě byl v 50. letech opět upraven na jinou ráži, 7,62*51mm NATO, označení BREN změněno na L4 a v této podobě sloužil do 80. let, kdy začal být nahrazován lehkým kulometem L86.
L4A4 je poslední verzí legendárního BRENu.

Obrazek


Lehký kulomet BREN pracuje na principu odběru plynů z vývrtu hlavně. Zbraň střílí z otevřeného uzávěru, který se uzamyká vykývnutím závorníku. Charakteristickým rozpoznávacím znakem je shora umístěný zásobník.
Spoušťové ústrojí umožňuje pouze střelbu dávkami, ale pomalá kadence dovoluje krátkými stisky spouště jednotlivé výstřely. Hlaveň s pochromovaným vývrtem lze snadno a rychle vyměnit pomocí nosné rukojeti. Na plynové trubici upevněná dvounožka umožňuje svým pootočením odstranění zplodin střelby. Na ústí hlavně je tlumič výšlehu plamene. Mířidla tvořená rámečkovým hledím a jednoduchou muškou jsou vyosena doleva kvůli svisle umístěnému zásobníku.

BREN LMG:
Délka: 115 cm
Délka hlavně: 63,5 cm
Váha: 10 kg
Efektivní dostřel: cca 800 m
Kadence: cca 500 ran/minutu
Ráže: .303 ( 7.7mm )
Kapacita zásobníku: 30 nábojů
Úsťová rychlost: 731 m/s

Obrazek

Britský voják s BRENem

Obrazek

Družstvo britských vojáků. Voják v popředí je vyzbrojen BRENem, ostatní jsou vyzbrojeni puškou Enfield No.4 Mk.1

Obrazek

Britští výsadkáři ( Red Devils ). Výsadkář vlevo je vyzbrojen BRENem. Zbylý dva jsou vyzbrojeni puškou Enfield No.4 Mk.1.

Pramen: www.google.com