Jdi na obsah Jdi na menu
 


Colt M1911 A1 (USA)

13. 2. 2007
SA

M1911 byla osobní obranná zbraň užívaná v U.S. Army při nepokojích na Texasko-mexických hranicích, za 1. a 2. světové války, v Korei, Vietnamu, Panamě, při zásahu v Granadě a dokonce i v Perském zálivu!

Armáda rozhodla o nahrazení této pistole až v roce 1985. Byla používána důstojníky všech kategorií. ( ve Vietnamu jí používaly také střelci z M-60 a M-79 ) Zbraň má bohatou vojenskou minulost (je to nejdéle "bojově" nasazená zbraň ), bývala oblíbená pro svoji spolehlivost a silná v každém střetnutí. Byla nahrazena modernější pistolí M9. Colt M1911 byl též po mnoho desetiletí oblíbenou zbraní všech mariňáků. Mnoho jich slouží dodnes u jednotek SEAL a jiných speciálních jednotek ( "Tunnel Rats" ), protože podle jejich slov “Střela ráže .45 srazí k zemi i toho nejodhodlanějšího útočníka”!  

Obrazek

                          

Colt M1911 je ráže .45 a funguje na principu zpětného rázu. Zbraň má uzamčený systém s nuceným poklesem hlavně. Je to poloautomatická zbraň se zásobníkem, systém Single Action (úderník musí být natažený aby bylo možno střílet, spoušť ho nenatahuje automaticky jako v systému double action). Táhlo pojistky může být zapnuto pouze pokud je kohout v napnuté poloze. Pokud je pistole zajištěná, zůstává úderník trvale v natažené poloze.
M1911 byla vysoce uznávanou zbraní pro svou spolehlivost a účinnost, ačkoli měla způsob střelby Single Action a způsob zajištění zbraně byl takový, že pro nošení v poloze připravené ke střelbě musel být uživatel se zbraní dobře seznámen a vycvičen. I přez tato omezení kladená na uživatele bylo ročně hlášeno několik nechtěných výstřelů.
Některé zbraně byly speciálně upravované pro vysoké důstojníky.

Colt M1911 A1
Primární určení: poloautomatická pistole
Délka: 21,91 cm
Délka hlavně: 12,78 cm
Hmotnost zbraně s prázdným zásobníkem: 1,14 kg
Hmotnost nabité zbraně: 1,36 kg
Ráže: .45
Maximální účinný dostřel: 45 m
Úsťová rychlost: 253 m/s
Kapacita zásobníku: 7 nábojů

Obrazek

 

Pramen: www.google.com