Jdi na obsah Jdi na menu
 


STEN GUN (Velká Británie)

18. 2. 2007
 (

Druhá světová válka přinesla masové používání samopalů, což bylo pro britskou armádu roku 1939 jistě velmi nepříjemné. Spojené státy byly dodávaly samopaly Thompson ve velkých množstvích, přesto však byly velmi nákladným řešením problému ( nedostatek samopalů ), dokonce i po zlevnění a zjednodušení jejich výroby.
Britská armáda se stále se zvětšujícím množstvím vojáků potřebovala zbraň, jejíž výroba by byla jednoduchá a především levná. Samopal Lanchester, ( britská kopie německého samopalu MP28 ) byl spěšně předán do výroby a v roce 1940 vydáván jednotkám právě včas pro bitvu o Francii, nicméně neměl víše zmiňované klady.

Jednoduchá konstrukce, která byla částečně inspirovaná ukořistěnými německými samopaly, byla navržena majorem R. V. Sheffieldem a H. J. Turpinem, kteří zbrani dali jméno, společně s továrnou Enfield, která ji vyráběla (S - Sheffield, T - Turpin, EN - Enfield = STEN ).
Zbraň měla ráži 9 mm, byla 76,2 cm dlouhá a vážila 3 kg. Dosahovala kadence 550 ran za minutu, munice byla uložena ve třicetiranných zásobnících. Celý samopal se skládal z pouhých 47 částí, z nichž jen dvě musely být strojně opracovány. ( závěr a hlaveň ).

První samopaly byly vydány britským jednotkám v roce 1941. I přes to, že některé části musely být upraveny, samopaly STEN svůj americký protějšek Thompson v severozápadní Evropě zcela nahradily před invazí do Normadie.

Obrazek


Původní verze Mk. I s tlumičem plamene, dřevěnou pažbou a sklopnou přední pažbičkou, neměla příliš dlouhý život. Zjednodušená verze Mk. II, byla vyráběna v desítkách tisíc kusů a počet těchto samopalů, vyrobených ve Velké Británii a v Kanadě, nakonec dosáhl dvou milionů. Díky možnosti namontování tlumiče se STEN stal prvním samopalem na světě s takovou úpravou. Velké množství těchto zbraní bylo proto vyrobeno pro zvláštní jednotky. ( Commandos, SAS )

Obrazek

Obrazek


Verze Mk. III, ( z roku 1944 ) měla ještě jednodušší konstrukci, navrženou firmou Liner Bros. ( výrobce hraček ). Byla to patrně nejlepší verze tohoto samopalu, nebyla však vyráběna ve velkých množstvích. Verze Mk. V byla verzí pro výsadkové jednotky. ( verze měla dřevěnou pažbu a pistolovou pažbičku, byla také doplněna přední pažbička a nástavec na bodák ).

Obrazek

Obrazek


Nevýhodou bylo, že zásobník založený na stejném systému jako u MP-40 byl často příčinou zaseknutí zbraně, samopal také často sám ?spustil?, když byl upuštěn na zem, což bylo příčinou mnoha náhodných zranění a často i smrti.

Samopal STEN se nestal příliš populárním. Byl přezdíván "instalatérovou noční můrou"! ( pro svou podobnost s kusem trubky ). I přes svou neoblíbenost poskytl vojákům ty služby, pro které byl vyroben.

STEN Gun:

Délka: 762 mm
Váha: 3 kg
Efektivní dostřel: cca 762 m
Kadence : cca 550 ran/minutu
Ráže: 9 mm
Kapacita zásobníku: 30 nábojů
Úsťová rychlost: 382 m/s 


Obrazek

Pramen: www.google.com