Jdi na obsah Jdi na menu
 


Webley Mk.VI (Velká Británie)

13. 2. 2007

Revolver Webley Mk.VI byl zaveden do výzbroje britské armády 24.5.1915 a firma Webley získala kontrakt na výrobu 2500 těhto zbraní týdně. Během 1. světové války bylo vyrobeno přes 200 000 kusů a celkem výroba dosáhla 300 000 kusů zbraní ( dle jiných zdrojů až půl milionu ).

ObrazekKonstrukčně se jedná opět o běžné schéma revolverů Webley. Dvojčinný mechanismus s odskokem kohoutu jenž nese pevný zápalník, dělený rám s hlavní sklopnou na kloubu, v jehož nitru je skryta vačka centrálního hvězdicového vyhazovače. Ten při sklopení hlavně vysune nábojnice z komor a v poslední fázi zaskočí zpět. Aretace sklopného rámu je provedena pomocí třmenové západky ve tvaru obráceného U, která nasedá shora na rám. Její ovládací páčka je na levé straně rámu pod osou kohoutu. Při nedokonalém uzamčení rámu není možno odpálit náboj, neboť není-li západka na svém místě, zasahuje do dráhy kohoutu. Její horní hrana současně tvoří hledí. Revolver měl i další prvky svých předchůdců jako typická křidélka usnadňující zasouvání zbraně do pouzdra a vyjímatelný válec.
Střenky rukojeti byly vyrobeny z tvrzeného plastu ( nebo pryže ) ve třech velikostech: S=Small, M=Medium a L=Large. Standardní délka hlavně byla 6“. Existovaly však i varianty s hlavněmi 7,5“ ( terčová ) a 4“. Revolver střílel náboji .455 Webley ( 11,5 mm ). Určitá část revolverů byla upravena pro použití nábojů .45 ACP.

Pro Webley Mk. VI se dodávalo spousty příslušenství. Armáda zavedla dva druhy kožených pouzder, jedno otevřené s pojistným řemínkem, druhé opatřené chlopní. Dodávaly se též rychlonabíječe Prideaux. Kuriózním doplňkem tohoto revolveru byl bodák a nástavná pažba. Bodák si nechal patentovat kapitán Arthur Pritchard, který jej převzal z francouzské pušky Grass a vyráběl jej birminghamská firma W.W. Greener. Bodák sice nebyl oficiálně zaveden do výzbroje, ale mnoho důstojníků si ho však kupovalo soukromně, neboť v zákopových bojích zblízka se osvědčil. Nástavná pažba byla beze změn převzata ze signální pistole Webley, která měla totožný rám. Příliš se však neosvědčila.
Revolver získal za I. světové války značnou oblibu, ukázal se jako odolná, spolehlivá a účinná zbraň pro boj zblízka. Firma Webley ho vyráběla do roku 1921, následně byla výroba přesunuta do státní zbrojovky v Enfieldu. V Enfieldu vyrobené modely Mk.VI byly téměř shodné s těmi původními od Webleyů, nešel už však na ně nasadit bodák, protože měly o 0,7 mm širší hlaveň.

Obrazek


Výroba v Enfieldu pokračovala do roku 1932, kdy byl tento revolver nahrazen revolverem Enfield No. 2, který je ovšem konstrukčně téměř stejný. V roce 1939 byl však v Británii nedostatek zbraní, revolvery Webley Mk. VI byly proto reaktivovány. Revolvery používali především záložní důstojníci opět povolaní do služby a často také příslušníci SAS ( hlavně kvůli víše zmiňované spolehlivosti a účinnosti ). Webley MK VI sloužily až do roku 1947, kdy byly definitivně vyřazeny z výzbroje.


Revolver Webley Mk. VI
Ráže : .455 Webley (11, 5 mm)
Spoušťové ústrojí: dvojčinné, DA – Double Action
Zásobník : nemá, počet komor ve válci 6
Váha: 1, 05 kg
Délka: 279 mm
Délka hlavně: 152 mm
Úsťová rychlost : 198 m/s
Výrobce : Webley & Scott

Pramen: www.google.com