Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jan Ferák

16. 2. 2007

Jan Ferák ( 1913-1942 )Obrazek

Narodil se v Ústí u Vsetína v rodině kováře. Protože kovářství nestačilo k živobytí, největší jistotou byl kousek pole a dvě krávy. Mladý Jan navštěvoval obecnou školu v Ústí a později měštanskou školu ve Vsetíně. Nepochybně otcovo zaměstnání vyvolalo u Jana oblibu ve strojích a technice, což později logicky vyustílo ve velký sen- stát se pilotem.
Krátce před hospodářskou krizí se mu podařilo dostat na leteckou školu v Prostějově a letectví se stalo i jeho náplní při vojenské službě u 2. leteckého pluku v Olomouci.
Po propuštění z armády chtěl létat s dopravními letadly, ale tuto možnost v ČSR neměl a tak se vydal na podzim 1936 přes Francii do Brazílie!
Za svého pobytu v Paříži se náhodou zůčastnil manifestace na podporu boje Španělského lidu proti fašismu. To rozhodlo o jeho dalších osudech!
Jan Ferák přijel do Španělska v říjnu 1936. Po vyřízení všech formalit na španelském konzulátu se stal příslušníkem stíhací eskadry, která měla chránit vzdušný prostor nad Madridem. U Madridu prodělal svůj křest ohněm. Nejdříve zde létal na starších tipech a pak jim byly přidelena výkonější letadla ze SSSR. U Madridu byl poprvé sestřelen.
Poté byl přidělen k bombardovacímu letectvu. Velitelem eskadry byl francouzský spisovatel André Marleux. Zde se zůčastnil spousty náletů, mimojiné i do Afriky, kde měli své základny pučisté. Při jednom takovém náletu byl jeho letou napaden a musel nouzově přistát u pobřeží!
Osudný den se mu stal 30. květen 1937. Při nočním náletu na Mallorcu byl potřetí sestřelen. Jako jedinému se mu podařilo dostat z hořícího letadla. Po dopadu na zem byl zajat! jakmile se poněkud zotavil ze zranění, která utrpěl při sestřelení byl navštíven italským plukovníkem, kapitánem Luftwaffe a dvěma civilisty, kteří okamžitě zahájili výslech! V zajetí pobyl dva a půl měsíce, z toho nějakou dobu v Berlíně, kam ho k výslechu přivezlo Gestapo. Pak byl převezen do Itálie a 19. srpna 1937 byl vyměněn na Španělsko-francouzské hranici za sestřelené německé piloty.
Po návratu do Španělska chvíli létal jako kurýr a posléze se stal leteckým instruktorem.
Potom sloužil u sovětské letecké eskadry a do léta 1938 se úspěšně zůčastnil bojových letů.
Na kontě má 7 sestřelů a nalétáno 940 operačních hodin ve dne i v noci na různých tipech.
V létě 1938 se pětadvacetiletý Jan Ferák objevuje v Praze. Je zamlklý a se stopami popálenin ve tváři se setkává s fašismem ve své vlastní zemi! V Praze píše své bojové zážitky pro časopis Ahoj.
V únoru 1939 se oženil s Marií Talašovou.
Krátce po osazení republiky německými vojsky mu umožnilo sovětské velvyslanectví ilegální odjezd do SSSR i s manželkou. Tam se jim narodila dcera a prožily tu krátké období klidu. Po napadení SSSR mladí manželé prodělali evakuaci a zažili neskutečné strádání.
Když v lednu 1942 plk. Svoboda formoval 1.čs. polní prapor, nemohl v něm Jan Ferák chybět. Na základě dohody čs. vojenské mise a sovětských orgánů měli českoslovenští letci odjed do Velké Británie. Skupina letců se vydala koncem března 1942 do Murmanska. Tam se skupina nalodila na britský křižník Edinburg, který byl krátce po vyplutí torpédován a velitel skupiny plk. Josef Berounský zahynul. Ostatní se však zachránili a vrátili se zpět do Murmanska. V přístavu se opět nalodili, tentokráte na palubu britského křižníku Trinidad. V severním moři dne 15. května 1942 v 21.00hod. na konvoj zaůtočila Luftwaffe. Jan Ferák byl zabit letckou pumou a jeho tělo bezestopy zmizelo. Na palubě nalezli jen jeho leteckou brašnu se zápisky a několika osobními věcmi.
Jan Ferák zemřel ve věku nedožitých 29 let!

Sestřely Jana Feráka:

1. 04.11.1936 - CR-32*
2. 04.11.1936 - CR-32*
3. 04.11.1936 - He-51*
4. --.--.---- - He-51 ( letěl s D-51O )
5. --.02.1938 - Bf-109 ( letěl s I-16 )
6. 19.02.1938 - Heinkel ( letěl s I-16 )
7. 19.02.1938 - Caproni ( letěl s I-16 )

* v době bojů o Madrid byla jednotka vyzbrojena D-372 a NiD-52. Bohužel není známo na kterém tipu létal Jan Ferák.

Jan Ferák dosáhl během občanské války hodnosti kapitána letectva španělské republikánské armády. ( z naší armády odešel v hodnosti četaře )

Dne 31. 08. 1942 byl presidentem čs. republiky udělen Janu Ferákovi in memoriam Československý válečný kříž 1939 za "vynikající a úspěšné činy, při kterých službě vlasti obětoval svůj život."

Pramen: www.google.com